Kim jest dietetyk kliniczny? Dietetyka kliniczna – co to znaczy?

Aktualnie wiele osób boryka się z problemami ze swoją wagą czy też sposobem odżywiania. Kłopoty tego typu dotykają nawet dzieci, które są jeszcze w wieku przedszkolnym. Złe nawyki żywieniowe, niewiele ruchu czy też długotrwały stres sprawia, że nadwaga to problem, który może dotknąć każdego z nas. Jak z tym walczyć? Czym zajmuje się dietetyk kliniczny? Przekonajmy się!

Co to jest dietetyka kliniczna?

Poprawne żywienie pacjenta to nieodłączna część każdego procesu leczenia. Mowa tu o nauce zajmującej się żywieniem niezdrowego człowieka, którego choroba w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Odpowiednie prowadzenie żywienia klinicznego jest niemożliwe bez kompleksowej wiedzy, dlatego zajmują się tym specjaliści medyczni.

Kim jest dietetyk kliniczny?

Sama dietetyka to bardzo rozbudowany dział, który charakteryzuje się wieloma, czasami oddzielnymi, działami. W związku z tym możemy wyróżnić konkretnych specjalistów. Jednym z nich jest właśnie dietetyk kliniczny. Jak już wspominaliśmy, jest to osoba, w której rękach leży zapewnienie odpowiedniego sposobu odżywiania ludziom, którzy w danej chwili borykają się z poważnymi problemami. W związku z tym musi mieć ona bardzo dużą wiedzę, która pozwoli żywić chorego w poprawny sposób, w konkretnych stadiach danej choroby. W przeciwnym razie może dojść do jej dalszego rozwoju, a tego każdy chce uniknąć.

Jakie zadanie wykonuje dietetyk kliniczny?

Na samym starcie każdy specjalista zobowiązany jest do przeprowadzenia stosownego wywiadu żywieniowego z klientem. Później będzie w stanie ocenić stan wcześniejszego odżywiania pacjenta, a także jego nawyków. Co więcej, wykonuje on również tak zwane pomiary antropometryczne oraz analizuje wyniki badań, które są przeprowadzane w laboratorium. Za ich pomocą możliwe jest proste określenie, jakich składników potrzebuje konkretny pacjent. Nie możemy nie wspomnieć, że zadaniem dietetyka nie jest samo dopasowanie diety do chorego. Powinien on również edukować swoich pacjentów, aby ich żywienie z dnia na dzień stawało się coraz lepsze.

Czy warto skorzystać z usług dietetyka?

Odpowiedź jest twierdząca. Pozwoli on nam schudnąć oraz zmienić nawyki żywieniowe. Nie możemy jednak zapomnieć, że w momencie, gdy borykamy się z jakąś chorobą, to po prostu musimy udać się do dietetyka klinicznego. Przygotuje on dla nas odpowiednią dietę, która będzie dopasowana do naszego organizmu oraz schorzenia, a takie działanie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia, a to ono jest przecież najważniejsze.