Co jeść na śniadanie przed treningiem?

Jeżeli zdecydujemy się rozpocząć dzień od porannego treningu, warto zastanowić się, co zjeść na śniadanie, by mieć odpowiednią ilość energii. Czy powtarzane przez dietetyków zdanie „śniadanie to najważniejszy posiłek dnia” dotyczy także osób, które stawiają na poranną aktywność fizyczną? Poniżej znajdziemy kilka wskazówek co jeść, a czego powinniśmy unikać.

Śniadanie przed treningiem

Często zdarza się tak, że uprawiając sport wczesnym rankiem, niestety pomijamy śniadanie. Tłumaczymy to brakiem apetytu lub czasu, licząc, że szybciej schudniemy, pomijając jeden posiłek. Jednak badania wykazały, że więcej zjemy w ciągu dnia, jeśli pominiemy śniadanie! Tymczasem, gdy odpowiednio je przyrządzimy przed treningiem, będzie ono źródłem energii. Zrezygnowanie z niego sprawi, że nasz trening będzie mniej efektywny. Organizm nie lubi być oszukiwany, zatem jeśli nie zjemy nic przed aktywnością fizyczną, prawdopodobnie spowodujemy deficyt kaloryczny.

Co jeść na śniadanie przed treningiem?

Zanim zdecydujemy się na dodanie węglowodanów do naszego posiłku, musimy wiedzieć, że dzielą się one na proste oraz złożone. Te pierwsze dadzą nam natychmiastowy zastrzyk energii, który spadnie w szybkim tempie. Najlepszym rozwiązaniem dla nas będą te drugie. Organizm jest sprytny, więc dywersyfikuje źródła energii, którą może pobrać z glukozy we krwi – do tej sięga w pierwszej kolejności. Następnie do glikogenu mięśniowego, który jest magazynem paliwa dla naszych mięśni. Jeśli pojawiający się cukier we krwi po zjedzeniu węglowodanów natychmiast nie zostanie wykorzystany, nadmiar węglowodanów zmagazynuje się w mięśniach właśnie w postaci glikogenu. 

Chude czy tłuste źródło białka?

Przed treningiem sięgnijmy po chude białko, które jest lepiej strawne. Produkty tłuste dłużej zalegają nam w żołądku. Zależy nam jednak na tym, aby w czasie wykonywanego treningu organizm mógł skupić się na pracy mięśni, a nie zajmował się trawieniem. Dobrym źródłem chudego białka będzie dla nas serek wiejski, kefir, chudy półtłusty twaróg, soja, mięso drobiowe. Gdy już wiemy z czego powinno składać się nasze śniadanie, powinniśmy zadać sobie pytanie: kiedy je zjeść? Pełnowartościowy posiłek należy spożyć nie później niż dwie godziny przed treningiem. A co jeśli wstaliśmy późno? Tuż przed wykonaniem ćwiczeń lepiej zjeść coś lekkiego w postaci koktajlu mleczno-owocowego lub na bazie mleka roślinnego. Warto także zadbać o różnorodność produktów, z których ma się składać nasze śniadanie.