8 porad jak nie przytyć w święta

Święta to wyjątkowy i magiczny czas spędzany w gronie rodzinnym, tylko co w przypadku, gdy się odchudzamy i nie chcemy stracić wypracowanych już efektów?

Przede wszystkim pamiętaj, że święta to tylko 3 dni, nasza masa ciała nie zmieni się diametralnie. Na wadze po świętach rzeczywiście możesz zobaczyć 2-3kg więcej, ale jeszcze nie panikuj, można to łatwo wytłumaczyć. Dodatkowe kilogramy to głównie skumulowana woda oraz treść jelitowa. Za kilka dni nasza masa ciała powinna wrócić do normy.

Badania jednak pokazują, że w okresie okołoświątecznym wiele osób przytyło, więc co zrobić, żeby rzeczywiście efekty na które pracowałaś tak długo zostały?

1. Po świętach wróć do swoich zdrowych nawyków żywieniowych.

W czasie świąt ciesz się czasem z bliskimi, jedz to na co masz ochotę i nie analizuj tego, po prostu wyluzuj i jedz to co chcesz, ale w okresie okołoświątecznym trzymaj się zdrowych nawyków żywieniowych.

2. Bądź asertywny

Jeśli masz dość jedzenia, a zjedzenie kolejnego kawałka ciasta czy kolejnej porcji pierogów wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie to po prostu grzecznie odmów.

3. Nie podjadaj

Pozwól sobie na przerwy od jedzenia i nie podjadaj pomiędzy nimi.

4. Ustal ilość dań i ich wielkość

Postaraj się, żeby wszystkie przygotowane przez Ciebie potrawy dało się zjeść w czasie świąt i nie będziesz ich potem dojadać do Sylwestra.

5. Przed wigilią zjedz posiłek.

Przed kolacją wigilijną zjedz normalny, lekki posiłek. Głodówka przez cały dzień może skończyć się wieczornym „rzuceniem się na jedzenie”. W rezultacie zjesz po prostu więcej.

6. Bądź aktywna/y

Wybierz się z bliskimi na spacer, odejdź choć na chwile od stołu, poprawi to Twoje samopoczucie po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw.

7. Nie jedz na siłę

Nie napychaj się potrawami, spróbuj zostawić lekki niedosyt. Włóż na talerz mniejszą porcję, zawsze można sobie dołożyć.

8. Nie śpiesz się

Najlepiej jeść powoli, delektować się smakiem każdego kęsa. Wolne spożywanie pokarmów, powoduje, że jemy mniej i szybciej czujemy się syci.

Święta są tylko raz w roku, nie pozbawiaj się radości skosztowania tradycyjnych potraw przygotowanych przez najbliższych, którzy włożyli w to dużo pracy. Koncentruj uwagę przede wszystkim na najważniejszym podczas świąt, nie tylko na jedzeniu.